بیانیه ریسک

صفحه اصلیبیانیه ریسک

بیانیه ریسک

اسمارت‌فاندینگ یک سکو تامین مالی جمعی است که با مجوز شرکت فرابورس ایران و بر اساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و آیین نامه های فرابورس و تحت نظارت نهاد مالی شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی فعالیت می نماید. اسمارت فاندینگ به عنوان بازوی تامین مالی جمعی شرکت اسمارت‌آپ با دارا بودن تیم مجرب ارزیابی با بیش از ۷ سال سابقه سرمایه گذاری در استارتاپ‌ها وکسب وکارهای کوچک و بزرگ، طرح هایی را به سرمایه گذاران معرفی می‌نماید که ریسک سرمایه گذاری در آن ها حداقل باشد، اما همانطورکه میدانید، سرمایه گذاری در طرح های استارتاپی و شرکتهای کوچک و متوسط تکنولوژی محور همزمان که میتواند بسیار سودآور باشد،میتواند باریسک‌‌های بیشتری همراه باشد.
به همین منظور سرمایه گذاران در اسمارت‌فاندینگ باید قبل از سرمایه گذاری، بیانیه هشدار ریسک را مطالعه و به صورت دیجیتالی در وبسایت امضا نماید.
 
جهت سرمایه گذاری بر روی طرح های سکوی اسمارت فاندینگ، به نکات زیر توجه نمایید:

1- ریسک از دست رفتن سرمایه و یا عدم تحقق سود
همانطور که میدانید سرمایه گذاری در طرح های استارتاپی و تکنولوژی محور جز سرمایه گذاری های پر ریسک محسوب میشوند و این سرمایه گذاری هرچقدر در مراحل ابتدایی تر از عمر طرح باشد که شرکت سابقه عملیاتی کمتری دارد، امکان شکست خوردن طرح ها و از بین رفتن بخشی و یا تمام سرمایه بیشتر خواهد بود. با وجود اینکه اسمارت‌فاندینگ با بررسی های انجام داده تلاش خود را مینماید تا این ریسک را به حداقل برساند، اما از آنجاییکه ذات اینگونه طرح ها با عدم قطعیت و پیش‌بینی ناپذیری بیشتری همراه است، در هنگام انتخاب طرح های مورد نظر جهت سرمایه گذاری، با بررسی کامل و همه جانبه و با در نظر گرفتن عواقب احتمالی آن از طرفی و سطح تحمل و توانایی پذیرش ریسک خود از طرفی دیگر، اقدام به سرمایه‌گذاری نمایید. سرمایه گذاری شما می تواند کاهش ارزش داشته باشد یا بطور کلی از بین برود، اما در صورتی که طرحی دارای ضمانت نامه اصل سرمایه باشد، در صورت ناموفق بودن طرح، ریسک از دست رفتن سرمایه به عهده ضامن خواهد بود و ریسکی متوجه سرمایه گذار نخواهد شد. همچنین اسمارت‌فاندینگ عموما از بابت پرداخت سود علی الحساب نیز از شرکت سرمایه پذیر چک تعهد به پرداخت اخذ مینماید که این موارد در بخش تضامین در بخش طرح ‌های سرمایه‌گذاری در هر فراخوان ذکر میگردد. در نهایت قابل ذکر است که اسمارت‌فاندینگ هیچ گونه مسئولیتی در خصوص هرگونه ضرر و زیان ناشی از سرمایه گذاری در طرح های معرفی شده را نداشته و عملکرد و نتایج سرمایه گذاری بر عهده سرمایه پذیر می باشد.
2- ریسک نقدشوندگی گواهی شراکت
در حال حاضر زیرساخت بازار ثانویه برای معامله این نوع گواهی شراکت توسط سازمان فرابورس ایران ایجاد شده اما هنور بطور کامل راه اندازی نشده و از آنجایی که مانند سایر بازارهای موجود، بازار فعالی جهت خرید و فروش نمیباشد، ریسک نقدشوندگی برای این نوع گواهی وجود دارد. در نتیجه مشارکت در تامین مالی جمعی تنها برای سرمایه گذارانی مناسب است که تا پایان دوره مشارکت طرح نیاز به منابع مالی خود ندارند و دریافت سود علی الحساب دوره ای برای آنها مناسب میباشد.
قابل ذکر است که در بعضی از طرح ها سرمایه پذیر تعهد به بازخرید گواهی شراکت میدهد، که درصورت وجود همچین شرطی، این مورد در بخش خلاصه اطلاعات مالی در صفحه هر فراخوان ذکر میگردد که میتوانند این ریسک را کاهش دهد.
3- ریسک کمبود اطلاعات
یکی از ریسک های سرمایه گذاری در طرح های پلتفرم اسمارت‌فاندینگ، کمبود اطلاعات مربوط به این نوع سرمایه گذاری میباشد، که بخشی از این ریسک مربوط به آن است که عموما به علت سابقه فعالیت کم این طرح ها و همچنین عدم دسترسی به سامانه های اطلاعاتی امکان دریافت برخی از داده های قضائی و مالی و تعهدات باز این شرکت ها میسر نیست و بخش دیگر به این علت است که باتوجه به قوانین ناظر بر روی این طرح ها، معمولاً اطلاعات و گزارش های محدودتر و با جزییات کمتر نسبت به سایر شرکت ها در بازار سرمایه منتشر میگردد. اطلاعات منتشر شده در زمینه این طرح ها عموماً محدود می گردد به طرح توجیهی ابتدایی، گزارش های دوره ای و صورت های مالی سالانه است. بدین جهت احتمال اینکه تامین کننده از جزئیات تغییرات صورت گرفته در شرکتی که بر روی آن سرمایه گذاری کرده است مطلع نباشد، وجود دارد.
4- انتخاب سبد سرمایه گذاری متناسب با میزان ریسک قابل پذیرش سرمایه گذار
فرصت های سرمایه گذاری عموما زیاد هستند و از طرفی منابع سرمایه گذاران محدود، بدین جهت همیشه سرمایه گذاران با دغدغه انتخاب و تشکیل سبد سرمایه گذاری مناسب و شخصی سازی شده برای خود مواجه هستند.
 
جهت انتخاب سرمایه گذاری های مناسب، هر سرمایه گذار بایستی میزان ریسکی که باید جهت کسب بازده مورد نظر خود (اهداف مالی) بپذیرد و آستانه تحمل ریسک خود یعنی میزان ریسکی که با توجه به ویژگی های مالی و شخصیتی خود، میتواند بپذیرد را تعیین نماید.
و در نهایت با تعیین میزان ریسک قابل پذیرش خود، میزان بازدهی مورد انتظاری که دارد و همچنین افق زمانی سرمایه گذاری خود، دست به انتخاب سبد سرمایه گذاری مناسب برای خود بزند.
5- تنوع بخشی در سبد سرمایه گذاری
همانطور که میدانید یکی از روشهای اساسی کاهش ریسک، ایجاد تنوع در سبد سرمایه گذاری میباشد. بدین منظور پیشنهاد میگردد که اولا بخش اندکی از سرمایه خود را در این گونه طرح های پر ریسک سرمایه گذاری نمایید و در ثانی این میزان سرمایه را نیز در چند طرح به جای یک طرح، سرمایه گذاری کنید تا به واسطه تنوع بخشی، ریسک سبد سرمایه گذاری خود را تا حد قابل قبولی کاهش دهید. و در نهایت بخش عمده سرمایه قابل سرمایهد گذاری خود را در دارایی های با ریسک کمتر سرمایه گذاری نمایید.
قابل ذکر است که مطابق با دستورالعمل سازمان فرابورس، هر سرمایه گذار حقیقی تنها مجاز به سرمایه گذاری به میزان 5% مبلغ مورد نیاز هر طرح میباشد. ولی می تواند در هر تعداد طرحی که تمایل داشته باشد سرمایه گذاری کند. برای سرمایه گذار حقوقی محدودیتی از این بابت وجود ندارد.
6- ریسک کمبود کنترل و نظارت
در صورتی که طرحی که در آن سرمایه گذاری کرده اید، به صورت سرمایه گذاری با قابلیت تبدیل به سهام باشد، این ریسک برای شما وجود خواهد داشت که از دو منظر قابل بررسی است، اول اینکه با توجه به این امر که عموما درصد سهام عمده این طرح ها در اختیار بنیان‌گذاران و مدیران شرکت است، مدیریت و کنترل شرکت توسط این افراد صورت می گیرد و سهامدارانی که از طریق این پلتفرم اقدام به سرمایه گذاری کرده اند عموما سهام اقلیت را دارند که نفوذ و کنترلی بر روی اغلب تصمیمات شرکت ندارد. دوم اینکه در مقایسه با شرکت های موجود در سایر بازار های سرمایه، نظارت و کنترل سازمانهای نظارتی بر روی این شرکتها کمتر میباشد.
7- ریسک رقیق شدن درصد سهام
از آنجاییکه به دلیل ماهیت قابل رشدی که طرح های موجود بر روی پلتفرم اسمارت فاندینگ دارند، به احتمال زیاد در آینده نزدیک نیازمند منابع مالی جدید برای توسعه خود میباشند، بدین معنی که احتمال افزایش سرمایه برای این شرکتها در چند مرحله آتی وجود دارد. درصورتی که طرحی که در آن سرمایه گذاری کرده اید، به صورت سرمایه گذاری با قابلیت تبدیل به سهام باشد و در مرحله بعدی جذب سرمایه، سرمایه گذاران جدیدی وارد شوند، درصد سهام شما رقیق (کم) خواهد شد که این موضوع می‌تواند بر حق رای و سود تقسیمی اثرگذار باشد. قابل ذکر است که جهت کاهش این ریسک قید “اولویت سرمایه گذاری با سرمایه گذاران موجود” در قرارداد تامین مالی با سرمایه پذیر قرارداده شده است و این ریسک در صورتی برای شما وجود دارد که از حق تقدم خود در افزایش سرمایه مرحله بعدی استفاده نکنید که منجر به کاهش درصد سهام شما گردد. البته باید مد نظر داشت که حتی در صورت کاهش درصد سهام شما، احتمالا ارزش سهام شما کمتر نخواهد شد زیرا با توجه به افزایش سرمایه و پیرو آن افزایش ارزش شرکت، درصد سهام کمتر از یک شرکت با ارزش بیشتر را خواهید داشت.
8- مدل تقسیم سود
درصورتی که طرحی که در آن سرمایه گذاری کرده اید، به صورت سرمایه گذاری با قابلیت تبدیل به سهام باشد بایستی به این نکته توجه نمایید که طرح های معرفی شده در پلتفرم اسمارت فاندینگ از آنجاییکه عموما نوپا هستند و ماهیت آنها به گونه ای است که انتظار می رود که در آینده رشد بالایی داشته باشند، احتمالا امکان تقسیم سود نقدی در چند سال اول را نخواهند داشت و معمولا در چندین سال اول کلیه سودهای حاصل (در صورت وجود) مجددا در طرح سرمایه گذاری می گردد.
9- عدم وجود حق انصراف از سرمایه‌گذاری و یا بازخرید
انصراف از سرمایه گذاری بعد از پرداخت مبلغ سرمایه گذاری وجود ندارد. پس از تکمیل سرمایه گذاری و تامین مالی کامل فراخوان، اسمارت‌فاندینگ گواهی شراکت صادر شده توسط فرابورس را به صورت آنلاین در اختیار سرمایه گذار قرار میدهد.
سایر نکات قابل ذکر عبارتند از:
 • خواهشمند است قبل از سرمایه گذاری بر روی هر طرح، قرارداد اسمارت‌فاندینگ با سرمایه پذیر را با دقت مطالعه شود تا شرایط بازپرداخت و یا قابلیت تبدیل به سهام و سایر شرایط تامین مالی طرح برای شما شفاف گردد. سرمایه گذاری بر روی هر طرح به منزله پذیرش مفاد این قرارداد میباشد.
 • در صورتی که یک فراخوانب نتواند منابع مالی مورد نظر خود را تامین نماید و به هر نحوی به عنوان فراخوان ناموفق معرفی گردد، وجوه سرمایه گذاری شده در آن کمپین نهایتا تا دو روز کاری پس از تایید نهاد مالی به حساب سرمایه گذاران برگشت داده میشود.
در مدت زمان واریز وجه تا پایان زمان فراخوان، وجوه واریز شده به عنوان امانت در حساب پلتفرم اسمارت‌فاندینگ و با نظارت نهاد مالی شرکت مشاورسرمایه‌گذاری آرمان آتی نگهداری میگردد.
در نهایت سرمایه گذاری در طرح های منتشر شده در پلتفرم اسمارت‌فاندینگ به منزله پذیرش بیانیه هشدار ریسک، قوانین و مقررات موجود در پلتفرم و دستورالعمل تامین مالی جمعی سازمان بورس اوراق بهادار و سایر قوانین و مقرراتی است که در آینده از سوی مراجع قانونی و مقررات داخلی وضع و اجرایی می گردد، می باشد.
تامین مالی جمعی

تهران، طرشت، برج فناوری شریف. واحد ۵۰۹

تماس با ما